W tym artykule omówimy szczegółowo, jak zapobiegać rozwojowi pleśni w nowym budynku i zapewnić, że ma on największe szanse na prawidłowe wyschnięcie. Szybkość, z jaką budowane są niektóre nowe domy, oznaczała, że ​​kupujący często mają problemy z wilgocią, wilgotnością powietrza i pleśnią. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, zapewnisz swojemu domowi największą szansę na wyschnięcie.

W której porze roku powinienem rozpocząć ogrzewanie nowego domu?
Powinieneś zacząć korzystać z systemu grzewczego pod koniec września. Jeśli chcesz używać systemu grzewczego tylko wtedy, gdy zacznie się wychładzać, spowoduje to utratę całego zgromadzonego ciepła na ścianach posesji. Następnie ogrzewanie domu będzie wymagało znacznie więcej czasu i będzie kosztować więcej pieniędzy, aby zapewnić stałą, komfortową temperaturę.


Jaka powinna być temperatura w pomieszczeniach?
Należy dążyć do tego, aby temperatura w sypialni i łazienkach na terenie posiadłości nie była niższa niż 18 ° C. W salonach itp. Należy dążyć do 21-22 ° C. Większość ludzi będzie korzystać z termostatu lub timera i pamiętaj, że nie musisz koniecznie włączać ogrzewania w swojej nieruchomości tylko dlatego, że na zewnątrz jest chłodniej. Tak naprawdę celem jest stworzenie stałej wewnętrznej temperatury życia.


Kiedy należy włączyć ogrzewanie w moim domu?
Twój piec powinien być ustawiony na włączanie się rano co najmniej 30 minut przed wstaniem. W zależności od parametrów cieplnych Twojej nieruchomości możesz chcieć przedłużyć ten okres. Jeśli wszyscy w domu będą pracować, należy ustawić wyłącznik czasowy po około 3 godzinach od jego włączenia. Jeśli nie było Cię w pracy, ustaw licznik czasu na włączenie co najmniej 30 minut przed powrotem z pracy.
Jeśli jesteś w domu, włącz ogrzewanie przez cały dzień tylko przy niższej temperaturze. Czy nie zaleca się włączania ogrzewania przez 1 godzinę lub krócej? W bardzo zimnych okresach ogrzewanie powinno być włączone przez cały dzień, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, ale przy niższej temperaturze.
Dlaczego nie powinieneś zostawiać włączonego ogrzewania na krótkie okresy?
Nie należy włączać ogrzewania na krótkie okresy czasu. Spowoduje to pogorszenie problemów z wysychaniem lub kondensacją. Powietrze pochłania parę wodną szybciej niż ściany mogą się nagrzać. Kiedy ogrzewanie jest wyłączone, powietrze bardzo szybko się ochładza i następuje gwałtowna kondensacja, co powoduje dalsze chłodzenie ścian.

Jak nawiewniki mogą zapobiegać rozwojowi pleśni i kondensacji?
Twoje nawiewniki (jeśli je masz) będą odgrywać istotną rolę w wysychaniu nowego domu. Kiedy początkowo wprowadzasz się do domu, programista prawdopodobnie powie Ci, abyś zostawił je otwarte przez cały czas. Jest to prawdą, ponieważ w tym momencie niezbędne jest utrzymanie przepływu powietrza wokół domu. Nie oznacza to jednak, że należy ustawić ogrzewanie na pełną moc i otworzyć otwory wentylacyjne. Zwiększy to kondensację i podniesie poziom wilgotności w Twoim domu. Z tego powodu zostaw otwarte otwory wentylacyjne, gdy na zewnątrz jest chłodno, i upewnij się, że nie włączasz ogrzewania, aby zrekompensować chłód w domu z powodu otwartych otworów wentylacyjnych.

Czy mogę wysuszyć pranie w środku?
Zamiast suszyć na grzejnikach powinieneś użyć suszarki do ubrań lub suszarki do ubrań. Idealnie usytuowany w pokoju od strony południowej, aby zapewnić naturalne światło słoneczne, przyspiesza proces. Otwarcie okna pomoże również utrzymać stały przepływ powietrza w pomieszczeniu. Osuszacz można również zastosować, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni lub spowolnienia procesu suszenia przez wyprane ubrania. Najlepszym miejscem do suszenia ubrań jest oczywiście na zewnątrz.


Czy meble mogą powodować rozwój pleśni?
To prawda, że ​​meble mogą sprzyjać rozwojowi pleśni w przypadku nowej budowy. Jeśli meble zostaną ustawione zbyt blisko ścian, ruch w pomieszczeniu jest zabroniony. Tam, gdzie to możliwe, należy pozostawić co najmniej 100 mm odstępu między meblami a ścianami. Nie ustawiaj sof ani krzeseł przed kaloryferami, gdyż skutecznie zablokuje to większość ciepła krążącego po pomieszczeniu.

Zasłony i żaluzje powodujące rozwój pleśni?
Upewnij się, że zasłony i rolety są zawsze otwarte w ciągu dnia. Jeśli zostawisz je zamknięte, powierzchnia szyby będzie chłodniejsza, co może zwiększyć kondensację. Oznacza to również, że słońce nie może dostać się do Twojej posesji i w naturalny sposób ogrzać Twój dom. Jeśli masz kaloryfer pod zasłonami lub roletami / oknem, ważne jest, aby nie zasłaniał kaloryfera. W przeciwnym razie gorące powietrze może zostać uwięzione, a cyrkulacja i konwekcja grzejnika nie zostaną w pełni zrealizowane, a to uniemożliwi prawidłowe wysuszenie domu.